Negawaty od Grupy Energa ulgą dla rynku energii

Grupa Energa umożliwia dobrowolną redukcję poboru energii elektrycznej o mocy do 350 MW oferując odbiorcom biznesowym wynagrodzenie za ograniczenie zużycia. Należąca do Grupy spółka Enspirion, jako jedyny agregator w Polsce, stwarza im możliwość przygotowania się do redukcji oraz może wspierać stabilność systemu elektroenergetycznego w sytuacji, z jaką mamy do czynienia w ostatnich dniach.

Ze względu na panujące upały, niski stan wód oraz wysoką temperaturę w rzekach i jeziorach wykorzystywanych do chłodzenia bloków energetycznych, 10 sierpnia 2015 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne, po raz pierwszy od ponad 20 lat wprowadziły administracyjne ograniczenia poziomu zużycia energii elektrycznej - tzw. stopnie zasilania.

- W  Grupie Energa  funkcjonuje między innymi Operator Systemu Dystrybucyjnego, który  bezpośrednio  realizuje zalecenia PSE w zakresie ograniczenia zużycia energii. Niezmiennie jednak podkreślamy, że do dyspozycji PSE pozostają także rynkowe możliwości redukcji zużycia energii elektrycznej, jakie oferują inne spółki naszej Grupy – mówi Andrzej Tersa,  prezes Zarządu Energa SA.

Operator Systemu Dystrybucyjnego należący do Grupy, spółka Energa Operator, wywiązała się ze swoich zobowiązań wynikających z decyzji PSE wprowadzającej 20. stopień zasilania.

 - Zgodnie z dyspozycją PSE ograniczyliśmy pobór energii elektrycznej dla największych odbiorców przemysłowych. Udowodniliśmy, że potrafimy szybko i efektywnie reagować także na kolejne decyzje dotyczące dostosowania zapotrzebowania naszych odbiorców do bieżących możliwości Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówi Roman Pionkowski, prezes Zarządu Energa Operator SA.

Nie oznacza to jednak, że wyczerpane zostały wszystkie możliwości polepszenia warunków pracy sieci elektroenergetycznej. Stabilność systemu skutecznie mogą wspierać także tzw. negawaty (NW) oferowane przez należącą do Grupy Energa spółkę Enspirion. Spółka, która zapewnia możliwości redukcji poboru energii elektrycznej dzięki współpracy ze swoimi partnerami biznesowymi, jest pierwszym Polsce tzw. agregatorem i świadczy usługi zarządzania popytem energii elektrycznej.  

W zamian za redukcję pobieranej z sieci energii, partnerzy procesu otrzymują stosowne wynagrodzenie finansowane przez PSE. Negawaty oferują podmioty, które pomimo konieczności wykorzystania energii elektrycznej, decydują się przesunąć swoje zapotrzebowanie mocy na inny okres doby. Do redukcji przystępują dobrowolnie, po kalkulacji korzyści wynikających z wynagrodzenia za jej przeprowadzenie.

- Każdorazowo, gdy profil obciążenia systemu elektroenergetycznego zbliża się do punktu bliskiego przeciążeniu sieci, podkreślamy szanse i możliwości, jakie dają negawaty, czyli zaoszczędzone jednostki energii elektrycznej. Porozumienia podpisane z klientami gwarantują szacowany oczekiwany poziom redukcji mocy na poziomie od 150 MW do docelowo 350 MW w paśmie czterogodzinnym – mówi Tomasz Lubicki, wiceprezes Zarządu Energa Obrót.  - Jesteśmy gotowi na pełną współpracę z PSE, która dziś odpowiada za rozwój rynku w tym zakresie. Liczymy, że podejmowane dzisiaj decyzje poprawią sytuację klientów i doprowadzą do rentowności usług świadczonych przez agregatorów.  

Firma szacuje, że do końca III kwartału może powiększyć potencjał negawatów do około 430 NW, a do końca roku do 500 NW. Cały potencjał Polski szacuje się na 2 tys. NW.

Energa deklaruje swoją otwartość na współpracę z nowymi klientami, którzy są zainteresowani dobrowolnym ograniczeniem zużycia energii dla potrzeb KSE. Wyrażając gotowość, a następnie przeprowadzając dobrowolną redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną, otrzymują  odpowiednie gratyfikacje finansowe. W ten sposób Energa zbudowała mechanizmy minimalizujące ryzyka związane z koniecznością redukcji mocy dla wielu podmiotów na rynku, a tym samym ograniczające ich potencjalne straty. Wypracowany model biznesowy  promuje podmioty, które mogą i chcą dobrowolnie i bez szkody dla realizowanych procesów technologicznych, okresowo ograniczyć swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jak działają negawaty w Enspirion?

Procedura wytworzenia negawatów w Grupie Energa rozpoczyna się na siedem godzin przed planowanym zapotrzebowaniem na redukcję mocy, kiedy PSE informuje o tych planach spółkę Enspirion. Ta przekazuje  informację o planowanej redukcji energii  swoim klientom. Prognozowanie redukcji mocy możliwe jest dzięki zaawansowanym procesom monitoringu obciążenia sieci i prognozowania zużycia energii. Ostateczna decyzja o realizacji redukcji mocy jest podejmowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, najpóźniej na 3 godziny przed oczekiwaną redukcją zapotrzebowania na moc. Od momentu otrzymania komunikatu z PSE, Enspirion najpóźniej w ciągu  godziny przekazuje tę informację swoim klientom. Wówczas klienci  redukują  pobór energii elektrycznej z sieci zgodnie z podpisanymi z Enspirion umowami.

Ograniczenie energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej przez odbiorców  może być realizowane poprzez:

Najwyższym potencjałem redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną dysponują odbiorcy przemysłowi prowadzący energochłonne procesy technologiczne, jak  kopalnie węgla brunatnego czy cementownie.


dostarczył infoWire.pl